چالش داده های تاریک!

داده هاي تاريك (Dark Data) داده هايي با ارزش پنهان هستند كه در حال حاضر براي تحقق اهداف یک سازمان در کسب و کار استفاده نمي شوند؛ بر اساس گزارش های موجود، سازمان ها اغلب تنها یک درصد داده های خود را مورد استفاده قرار میدهند؛ حتی بسیاری از داده های مفید تنها به دلیل اینکه دانش بهره برداری از آنها وجود ندارد کنار گذاشته شده و به داده های تاریک تبدیل میشوند.

به منظور شناسایی منابع داده ای تاریک در سطح کشور و برنامه ریزی برای خلق ارزش از آنها، چالش داده های تاریک با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، جامعه آزاد رایانش ابری ایران و شرکت ها و گروه های کاربری فعال در صنعت در قالب کارگروه ویژه فرهنگ سازی حوزه کلان داده ها (کاهگل) برگزار می شود.

dark_data2

هدف از در چالش داده های تاریک شناسایی منابع داده ای استفاده نشده در سازمان ها و صنایع مختلف است.  این چالش بصورت یک پرسشنامه تهیه شده است که تکمیل آن برای افراد فعال در هر صنعت تنها با تخصیص ۵ الی۱۰ دقیقه زمان امکان پذیر است. به قید قرعه به ۱۰ نفر از کسانی که بتوانند منابع و سناریوهایی را عنوان کنند که کمتر توسط دیگران دیده شده باشد جوایزی اهدا خواهد شد. دوستانی که تمایل به شرکت در این چالش دارند میتوانند به http://link.occc.ir/darkdata مراجعه نمایند. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این رویداد، اطلاع از نتایج یا شرکت در رویدادهای بعدی می­توانید کانال @openbigdata را دنبال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *