۱۰۰۰ میلیارد تومان خلق ارزش با مدل مجوزدهی رایانش ابری

یکی از چالش های پیش رو در توسعه بازار نرم افزار، کپی غیرمجاز و رعایت نکردن اصول مالکیت معنوی نرم افزار است. به شکل سنتی تلاش زیادی برای قفل گزاری روی نرم افزارها و بکارگیری روش های مجوزدهی (licensing) مختلف انجام میشود که طبیعتا هزینه های جانبی زیادی را به تولیدکنندگان این صنعت تحمیل میکند و معمولا سبب افزایش قیمت تمام شده نرم افزار نیز میشود. رایانش ابری راهکاری برای حل این موضوع با هزینه کمتر و دقت بیشتر می باشد. راهکارهای مجوزدهی ابری میتواند درآمد واقعی نرم افزار را بر اساس هر میزان استفاده از نرم افزار تضمین کنند. زیرا میزان مصرف مشتریان به خوبی قابل اندازه گیری خواهد بود و صورت حساب بر اساس آن صادر خواهد شد.

cloud_licensing

در حال حاضر حدود ۴۳ درصد از نرم افزارها مورد سرقت قرار میگیرند و بصورت غیرمجاز استفاده می شوند که طی بررسی های انجام شده، کاهش تنها ده درصد از این مقدار میتواند در طی ۴ سال ارزشی در حدود ۱۴۲ میلیارد دلار خلق کند که این رقم معادل ایجاد ۵۰۰ هزار شغل جدید در دنیا می باشد.

در ایران نیز به خاطر ضعیف بودن سازوکارهای حمایت از مالکیت معنوی نرم افزار، مدل های مجوز دهی مبتنی بر رایانش ابری می تواند تاثیر زیادی در توسعه صنعت نرم افزار در کشور داشته باشد. با توجه به حجم بازار فناوری اطلاعات در ایران در حال حاضر (که حدود ۷ میلیارد دلار است)، حداقل ظرفیت خلق ارزش اقتصادی توسط این مدل در حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان پیش بینی می شود که ظرفیتی برای ایجاد بیش از ۶۰۰۰ هزار شغل جدید را فراهم میکند. لازم به ذکر است که این رقم صرفا رقم حاصل از جلوگیری استفاده غیرمجاز است (مثل رقم حاصل از مبارزه با کالای قاچاق) که در صنعت نرم افزار با حجم اقتصادی فعلی بدست می آید

3 دیدگاه برای “۱۰۰۰ میلیارد تومان خلق ارزش با مدل مجوزدهی رایانش ابری

    1. مرتضی جوان

      چنانچه نرم افزارها بصورت ابری طراحی شوند، جلوی تکثیر غیرمجاز آنها گرفته میشود و حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان عاید صنایع تولیدی نرم افزار میشود (بجای اینکه به جیب دلالان برود).

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *