تولید نشریه “رصد فناوری اطلاعات” بر اساس مدل دانش آزاد

بحث دانش آزاد و جنبش متن باز مدت زیادی است که در کشور ما رواج پیدا کرده است، اما همانند بسیاری از فناوری های دیگر، نگاهی که به آن می شود صرفا ابزاری است. بعبارت دیگر کارهای زیادی با عنوان متن باز/آزاد انجام میشود که در آنها صرفا از ابزارهای متن باز استفاده شده است، اما فرآیند انجام کار کاملا بسته، انحصاری و غیر شفاف است. متاسفانه این موضوع در سطوح مختلف صنعتی و دولتی به طور گسترده مشاهده میشود که سبب می شود برنامه ریزی های این حوزه را به شکل منفی تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل است که هنوز مدل موفقی از بکارگیری فرهنگ دانش آزاد در کشور شکل نگرفته است.

نشریه “رصد فناوری اطلاعات”، اولیه نشریه ای می باشد که محتوای آن بر اساس یک مدل مبتنی بر دانش آزاد تهیه می شود. آنچه که در مدل آزاد به کار گرفته شده در این نشریه قابل ذکر است، بحث آزاد بودن فرآیند انجام کار است، و نه صرفا استفاده از ابزارهای آزاد و متن باز. الگویی که برای این کار در نظر گرفته شده است به این صورت است که بعد از ایجاد صفحه ویکی مربوط به هر شماره، افراد علاقه مند میتوانند محتوای خود را تولید و لینک مربوطه را به همراه تصاویر مرتبط، و دسته بندی پشنهادی در داخل صفحه اصلی نشریه قرار دهند. به مرور و با مشارکت دیگر افراد، ساختار هر شماره تکمیل می شود و جهت انجام امور گرافیکی و آماده شدن نسخه الکترونیکی نهایی به طراح سپرده میشود.

     

در این مدل مشارکت افراد به صورت کاملا شفاف در داخل ویکی قابل مشاهده است و بدیهی است که هرچه میزان مشارکت افراد افزایش یابد، میتوان سطح کیفی بالاتری را از نظر محتوایی انتظار داشت. در حال حاضر ۳ شماره از این نشریه منتشر شده است که در شماره سوم مشارکت بیشتری را از سمت جامعه شاهد بوده ایم:

نشریه رصد – شماره ۱ – آبان ۹۳ (نسخه الکترونیکی)
نشریه رصد – شماره ۱ – آبان ۹۳ (نسخه آزاد بر روی ویکی)

نشریه رصد – شماره ۲ – اردیبهشت ۹۴ (نسخه الکترونیکی)
نشریه رصد – شماره ۲ – اردیبهشت ۹۴ (نسخه آزاد بر روی ویکی)

نشریه رصد – شماره ۳ – تیرماه ۹۴ (نسخه الکترونیکی)
نشریه رصد – شماره ۳ – تیرماه ۹۴ (نسخه آزاد بر روی ویکی)

نشریه رصد – شماره ۴ – شهریور ماه ۹۴ (نسخه الکترونیکی)
نشریه رصد – شماره ۴ – شهریور ماه ۹۴ (نسخه آزاد بر روی ویکی)

نشریه رصد – شماره ۵ – آذرماه ۹۴ (نسخه الکترونیکی)
نشریه رصد – شماره ۵ – آذرماه ۹۴ (نسخه آزاد بر روی ویکی)

لازم به ذکر است که نسخه های نهایی این نشریه بصورت رسمی از طریق خبرگزاری جامعه آزاد رایانش ابری ایران در اختیار عموم قرار داده می شود. همچنین در این صفحه، فرآیند کلی انجام کار شرح داده شده است و علاقه مندان می توانند در خصوص جزئیات  برنامه رصد نیز مشارکت داشته باشند و یا آن را نقد و بررسی کنند.

4 دیدگاه برای “تولید نشریه “رصد فناوری اطلاعات” بر اساس مدل دانش آزاد

 1. سید مجتبی خوش رفتار

  سلام استادگرامی:

  بند دانشجوی ارشد نرم افزار در شهر یاسوجم خواستم برای انجام تحقیقاتم از وجود جناب عالی کمک بگیرم چون شما از پیشتازان علم رایانش ابری در کشورمون هستید.

  خواستم بپرسم در زمینه مهاجرت پردازه ها در رایانش ابری کارهای عملی صورت گرفته؟؟؟؟ اگه نامببرید ممنون شما میشم.

  آیا فناوری osv یا پروژه شبکه مجازی باز از کارهای عملی تو زمینه ی، مهاجرت پردازه ها در رایانش ابری، محسوب میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  با تشکر از عنایت شما

  سید مجتبی خوش رفتار
  smkhoshraftar@yahoo.com

  1. msjavan نویسنده:

   سلام،
   ظاهرا کارهای زیادی در خصوص موضوعی که فرمودید در حال انجام است:

   https://scholar.google.com/scholar?as_ylo=2015&q=process+migration+&hl=en&as_sdt=0,5

   در فناوری هایی نظیر OSV بخاطر اینکه ماشین های مجازی در سطح فوق ناظر اغلب بصورت یک پروسه مدیریت میشوند، مهاجرت آنها از جنس مهاجرت پردازه نیز محسوب میشود.

 2. میثم محمدی

  سلام استاد – من واقعا دوسدارم پایانامه ی ارشدم در باره cloud computing باشه
  اما در مورد انتخاب موضوع و اینکه بتونم توی یه زمینه فوکوس کنم به مشکل برخوردم شما میتونید موضوعاتی که میشه توی این زمینه کار کرد رو بهم پیشنهاد بدید
  یک دنیا ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *